haber@verinet.com.tr | info@verinet.com.trBu alet tabletin pabucunu dama atabilir

Giderek küçülen ve incelen elektronik aletler simdi de esnek ekranlarla donaniyor.

Hatirlarsiniz; bir zamanlar teknolojinin en incesi, en hafifi en, küçügü makbuldü. Sonra büyük ve saglam yapili akilli telefonlar, tabletler piyasaya çikti, böylece islevsellik boyut ve agrilik avantajinin önüne geçti. Peki ya bu islevsel teknoloji ayni zamanda ince ve hafif olsaydi?Günümüz teknolojilerinde görsellik hiç süphesiz ki her seyden önemli. Teknolojik ürünlerdeki büyümenin en önemli sebebi ekranlarin büyümesi. Bir sonraki nesil iPhone'un simdikilerden büyük olacagi neredeyse kesinlesti. Zaten rakiplerinin bazilari halihazirda dev ekranlara sahip; yeni modellerin egilimi de büyüme yönünde. Tabii ki daha büyük ekran daha büyük güç tüketimi demek. LED teknolojisi ekranlari inceltip güç tüketimini düsürse de belki bugün için degil ama yakin gelecek için daha ince ve "esnek" bir teknolojiye ihtiyaç var. Elbette bu ekranlar, ayni zamanda saglam da olmali.

Esnek OLED (Flexible OLED) ekran teknolojisi tüm bu beklentileri karsilayabilecek ve bugünkü mobil ekranlarin yerini alabilecek bir yenilik. Standart OLED ekranlarin aksine cam degil, plastik malzeme üzerine insa edilen Esnek OLED ekranlar belli sinirlara kadar rahatlikla egilip bükülebiliyor. Plastik malzeme standart cama göre çok daha hafif ve ince. Ayni zamanda kirilgan degil ve olasi darbelere de dayanikli.

Öyle görünüyor ki yakin gelecegin tabletleri ve akilli telefonlari Esnek OLED ekranlar kullanacak. Sony, LG, Samsung, Nokia gibi teknoloji devleri bu teknolojiyi günlük kullanima adapte etme konusunda bir hayli yol aldilar. Muhtemelen bir ya da iki sene içinde ilk esnek ekranli mobil aygitlari elimizde tutabilecegiz.Tabletlerin pabucu dama atiliyor: Dijital esneklik gazete ve dergi okuma aliskanliklarimizi degistirecek. Süreli yayinlar baski maliyeti olmadan günlük içeriklerini kolayca güncelleyebilecek, sayfalarinda etkilesimli ilanlara yer verebilecek ve okuyucuyla aninda birebir iletisime geçebilecek. Güncel içerikler, alistigimiz gazete ve dergi formatinda, genis kitlelere daha kolay ulasacak. Evet, bu yenilikleri -en azindan bir kismini- saglayan tabletler ve içerikler bugün de var ama Esnek OLED, tabletlerdeki rahatsizlik verici sabit ekran zorunlulugunun ve ergonomik uyumsuzlugun önüne geçecek.

Esnek ekranlar gelecegin teknolojilerine ve dolayisiyla bilgi iletim yöntemlerine sekil verecek. Bunun günlük hayatimiza ne kadar etki edecegini ise bekleyip görecegiz.Devami »

HTC One X+ ortaya;

One X'in gelistirilmis bir versiyonu olacagi iddia edilen One X+'a dair önemli bilgiler gün isigina çikti.

DEVAMI »

Yeni Galaxy Note ay sonu piyasada

Samsung, yeni Galaxy Note akilli telefonunu bu ayin sonunda piyasaya sürecegini açikladi.


DEVAMI »

Bu alet tabletin pabucunu dama atabilir.

Giderek küçülen ve incelen elektronik aletler simdi de esnek ekranlarla donaniyor..

DEVAMI »

iPhone 5 eylülde geliyor

iPhone 5 için aylardir süren bekleyis eylülde son bulacak gibi.


 

 • Nüfus islemleri Alo 199'dan halledilebilecek.

  Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurulu tarafindan tahsis edilen kisa yeni numara çok isinize yarayacak.

  Devamı »

 • iPhone ve iPad'dan Türkçe'ye jest .

  iPhone ve iPad'e Türkçe F ve Q klavye geliyor.

   

  Devamı »

 • Blackberry 3 bin işçi daha çıkaracak

  Blackberry'nin üreticisi olan Research in Motion'ın (RIM) 3 bin işçiyi daha çıkaracağı öne sürüldü.

  Devamı »