haber@verinet.com.tr | info@verinet.com.trAnkara'da devasa bilim merkezi

Türkiye'nin en büyük bilim merkezi Ankara'da yapilacak

Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek, makaminda düzenledigi basin toplantisinda, TÜBITAK Baskani Prof. Dr. Yücel Altunbasak ile bilim merkezi için ön protokol imzaladi.

Gökçek, yaptigi konusmada, Ankara Bilim Merkezi'nin mimari ve mühendislik projeleri ile insaat yapim isinin Büyüksehir Belediyesi'nce, içinde kullanilacak sergi alanlari, araç gereç ve diger malzemelerin ise TÜBITAK tarafindan karsilanacagini açikladi.

Ankara Bilim Merkezi'nin Protokol Yolu üzerinde 45 bin metrekare açik, 30 bin metrekare kapali alani kapsayacagini bildiren Gökçek, TÜBITAK'in bu proje için 60 milyon lira bütçe ayirdigini kaydetti.

Gökçek, ''Bilim merkezi her yastan insani bilim ve teknolojiyle bulusturan, ziyaretçileri denemeye ve kesfetmeye tesvik eden, mimarisi ve yesil alanlariyla Ankara'nin cazibe merkezi olacak'' ifadesini kullandi.

Deney üniteleri, egitim salonlari, atölyeler ve sergi alanlarinin da merkezde yer alacagini belirten Gökçek, ''Dünyada 2 bin 402 bilim merkezi var. Amacimiz, Türkiye'de bilim merkezlerini çogaltmak'' dedi.

"TOPLUMA INOVASYON VE EGITIM" Prof. Dr. Altunbasak ise Ankara'da yapimina baslayacaklari bilim merkezinin TÜBITAK tarafindan gerçeklestirilen besinci merkez olduguna deginerek, önceki merkezleri Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Konya olarak siraladi.

Türkiye'nin artik fakir bir ülke olmadigini ancak ''Brezilya, Tayland'' gibi ülkelerin de içine düstügü ''orta gelir tuzagi''na dikkat edilmesi gerektigini vurgulayan

Prof. Dr. Altunbasak, ''Orta gelir tuzagini asmanin tek yolu inovasyon ve egitimdir, baska yolu yok. TÜBITAK olarak biz Ar-Ge ve inovasyon anlayisini büyük sehir belediyelerimizle çalisarak topluma kazandirmak istiyoruz'' dedi. Prof. Dr. Altunbasak, merkezdeki sergilerin bir kisminin sabit, bir kisminin da seyahat edebilir sekilde dizayn edilecegini belirterek, ''Bursa'daki bilim merkezinden sergi alip Ankara'ya, Ankara'daki Kayseri'ye, Kayseri'deki Sakarya'ya gidecek. Böylelikle ögrencilerimiz hep degisik seyler görmüs olacak'' diye konustu.

''Merkezde yer alacak sergilerin tasarimi ve içindekilerin tedariki baslangiçta yurtdisindan gelebilir ama amacimiz bunlari da bizim sanayimizin üretmesi. Bunlarin OSTIM'de, Sincan'da üretilmesini istiyoruz ve bu çok uzak bir gelecekte degil'' diyen Prof. Dr. Altunbasak, yerli üretime katkida bulunacaklarini da söyledi.

Projesi çizilmeye baslanan Ankara Bilim Merkezi'nin, 2013'ün sonunda tamamlamasi planlaniyor.


Devami »

HTC One X+ ortaya;

One X'in gelistirilmis bir versiyonu olacagi iddia edilen One X+'a dair önemli bilgiler gün isigina çikti.

DEVAMI »

Yeni Galaxy Note ay sonu piyasada

Samsung, yeni Galaxy Note akilli telefonunu bu ayin sonunda piyasaya sürecegini açikladi.


DEVAMI »

Bu alet tabletin pabucunu dama atabilir.

Giderek küçülen ve incelen elektronik aletler simdi de esnek ekranlarla donaniyor..

DEVAMI »

iPhone 5 eylülde geliyor

iPhone 5 için aylardir süren bekleyis eylülde son bulacak gibi.


 

 • Nüfus islemleri Alo 199'dan halledilebilecek.

  Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurulu tarafindan tahsis edilen kisa yeni numara çok isinize yarayacak.

  Devamı »

 • iPhone ve iPad'dan Türkçe'ye jest .

  iPhone ve iPad'e Türkçe F ve Q klavye geliyor.

   

  Devamı »

 • Blackberry 3 bin işçi daha çıkaracak

  Blackberry'nin üreticisi olan Research in Motion'ın (RIM) 3 bin işçiyi daha çıkaracağı öne sürüldü.

  Devamı »